1. Kroj kyjovský všední

1. A.  DÍVČÍ KROJ

1. A. 1. Košilka - má černobílou stužku kolem krku, na hrudi a kolem rukávů, obléká se na tělo jako první, přes ni se vážou spodničky 1 - 2 ks, obléká se na ni kordulka.

1. A. 2. Spodnička - obléká se 1 ks nebo 2 ks, volné konce se přeloží přes sebe vpředu, tkanice se uvážou vpředu, jsou hodně škrobené - skladovat naležato a faldy přichytit kolíčky na prádlo, na spodničky nesedat.

1. A. 3. Sukně červená - z praporového plátna, obléká se na spodničky, přeložením obou konců vpředu přes sebe, tkanice se vážou vpředu, skryjí se po zástěru.

1. A. 4. Zástěra modrá - z modrého plátna olemovaná bílou krajkou, přikládá se na sukni vpředu, váže se vpředu na uzel, pokud jsou konce mašlí dlouhé - zapošít do pásku, nestříhat!  

1. A. 5. Kordulka - modročervená, může se zmenšovat zapošitím na bocích a na ramenou.        

ÚDRŽBA:

Praní ano: košilka, spodničky, zástěra modrá
Praní ne: sukně červená, kordulka - čistí se chemicky  
Škrobení bramborovým škrobem: košilka, zástěra modrá
Škrobení pšeničným škrobem: spodničky
Žehlení: košilka, spodničky, sukně, zástěra

 

 

 

1. B. CHLAPECKÝ KROJ

1. B. 1. Košile - z bílého plátna, na hrudi s krajkou červeně podšitou, na manžety se kolem zápěstí váže černá tkanice seshora dolů a zase nahoru - na mašličku. Chlapec při vázání drží ruku nataženou před sebou, dlaň sevřenou v pěst, prsty směrem dolů. Po uvázání pěst povolí - tkanice pak není příliš utažená. Košile se prozatím nosí volně přes třaslavice.

1. B. 2. Třaslavice - z bílého plátna, na konci nohavic jsou třásně, délka se upravuje záložkou ve spodní části nohavic.

ÚDRŽBA:

Praní ano: košile, třaslavice
Škrobení bramborovým škrobem: košile, třaslavice
Žehlení: košile, třaslavice – třásně rozčesat

2. Kroj šardický všední

2. A.  DÍVČÍ KROJ

2. A. 1. Košilka - na rukávech je zdobená krajkou podšitou modrou mašlí, obléká se na tělo jako první, přes ni se navážou spodničky 1 - 2 ks, obléká se na ni kordulka.

2. A. 2. Spodnička - obléká se 1 ks nebo 2 ks, volné konce se přeloží přes sebe vpředu, tkanice se uvážou vpředu, spodničky jsou hodně škrobené - skladovat naležato a faldy přichytit kolíčky na prádlo, na spodničky nesedat.

2. A. 3. Sukně červená - z praporového plátna, obléká se na spodničky, váže se přeložením obou konců vpředu, tkanice se uvážou vpředu, skryjí se pod zástěru.

2. A. 4. Zástěra bílá - ze záclonoviny olemovaná bílou krajkou, přikládá se na sukni vpředu, váže se vpředu na uzel, pokud jsou konce mašlí dlouhé - zapošít do pásku, nestříhat!  

2. A. 5. Kordulka - z bílého damašku s krajkou podšitou modrou mašlí, může se zmenšovat zapošitím na bocích a na ramenou, zdobí se uvázanou modrou mašlí na předním díle.

ÚDRŽBA:

Praní ano: košilka, spodničky, zástěra bílá, kordulka bílá
Praní ne: sukně červená - čistí se chemicky  
Škrobení bramborovým škrobem: košilka, zástěra bílá, kordulka bílá
Škrobení pšeničným škrobem: spodničky
Žehlení: košilka, spodničky, sukně, zástěra, kordulka bílá  

2. B. CHLAPECKÝ KROJ 

2. B. 1. Košile - z bílého plátna, zdobená na hrudi černou výšivkou, zapíná se na špendlík u krku, na levé rameno se připevňují dvě bílé mašle. Košile se prozatím nosí volně přes třaslavice.

2. B. 2. Třaslavice - z bílého plátna, na konci nohavic jsou třásně, délka se upravuje záložkou ve spodní části nohavic.

ÚDRŽBA:

Praní ano: košile, třaslavice
Škrobení bramborovým škrobem: košile, třaslavice
Žehlení: košile - výšivku vytahovat žehličkou, mašle, třaslavice - třásně rozčesat

3. Kroj horňácký

3. A. DÍVČÍ KROJ

3. A. 1. Rubáč - obléká se přímo na tělo, váže se dvěma tkanicemi přes ramena dopředu na poloviční mašli, délka rubáče musí být přizpůsobená délce sukně a  zástěry. Podlém - nebo-li sobota (přesahující část rubáče přes sukni) - přesahuje 2 - 3 cm přes okraj sukně.

3. A. 2. Sukňa - černožluté potištěné plátno, zapíná se vpředu přeložením konců přes sebe na knoflíky příp. se uváže  tkanicí, je skládaná a je kratší o 2 - 3 cm než rubáč.

3. A. 3. Zástěra - fěrtúška - bílé plátno s potiskem, obléká se zepředu dozadu, mašle se omotají (udělá se nítěné očko) kolem knoflíčků v pase a uvážou vpředu na suk, nestříhat jejich délku - zapošít.

3. A. 4. Rukávce - jejich délka je pod prsa, zapínání na knoflík u krku, rukávy se zavazují kolem paží na tkaničky, vytváří malou baňku, límec se spojuje vpředu na krajce špendlíkem.                                

3. A. 5. Kordula - z bílého sukna, zapínání na dva háčky, zmenšuje se zapošitím na bocích.

ÚDRŽBA:

Praní ano:
rubáč, zástěra - bez mašlí, rukávce
Praní ne: kordula, mašle
Škrobení – bramborový škrob: spodek rubáče, zástěra, rukávce
Žehlení ano:
rubáč, zástěra - sklady, rukávce - sklady, sukňa - sklady
  Před praním kroje se o jednotlivých součástech poradit - pouští barvy!

3. B. CHLAPECKÝ KROJ

3. B. 1. Košela - z bílého plátna, u krku černě zdobená, zavazuje se na dvě poloviční mašle, nosí se volně přes třaslavice, s pruclekem a šátkem pak zasunutá do třaslavic, má buď manžety nebo volné kratší rukávy.

3. B. 2. Třaslavice - z bílého plátna, na konci nohavic jsou třásně, délka se upravuje záložkou ve spodní části nohavic.

3. B. 3. Pruclek - sametový modrý s výšivkou, obléká se na košelu, nezapíná se.

3. B. 4. Šátek - červeně vyšívaný, nosí se přeložený na trojúhelník, připíná se špendlíky vzadu na třaslavice.

ÚDRŽBA:

Praní ano: košela, třaslavice, šátek - poradit se!
Praní ne: pruclek
Škrobení – bramborový škrob:
košela, třaslavice, šátek
Žehlení ano:
košela, třaslavice - třásně rozčesat, šátek - třásně rozčesat

4. Kroj podlužácký všední

4. A. DÍVČÍ KROJ

4. A. 1. Rukávce - pomocí tkanic u krku a u rukávů nařasit, oblékají se volnými konci dozadu, u rukávů vytvořit baňky. 

4. A. 2. Spodničky - obléká se 1 - 2 ks, rozparek dozadu nebo na boku podle typu, na břiše jsou hladké bez řasení, jsou hodně škrobené, při skladování zajistit faldy kolíčky na prádlo, na spodničky se nesmí sedat. 

4. A. 3. Sukně - vzorovaná - váže se rozparkem na boku, tkanice se uvážou kolem pasu a schovají se  pod zástěru, na břiše je hladká bez řasení. 

4. A. 4. Zástěra - přikládá se volně na sukni, tkanice se schovají pod zástěrku, délka nesmí přesahovat délku sukně. 

4. A. 5. Límeček - řasí se pomocí tkanice, váže se kolem krku rozparkem dozadu. 

4. A. 6. Sukně - jednobarevná - ušitá ze šatovky, přes ramena má šráky, které se vzadu kříží, v pase se šráky připevňují špendlíky k sukni, obléká se rozparkem do zadu, na břiše je hladká bez řasení.

4. A. 7. Mašla - ručně malovaná široká bílá stuha s flitry, váže se v pase vzadu na malou mašli, zkracuje se zapošitím záložky.

ÚDRŽBA:

Praní ano: rukávce, spodničky, zástěra, límeček
Praní ne:
sukně vzorovaná, sukně jednobarevná, mašla
Škrobení - bramborový škrob: rukávce, zástěra, límeček
Škrobení - pš. škrob: spodničky
Žehlení:
rukávce, spodničky, sukně, zástěra, límeček, mašla - po rub

4. B. CHLAPECKÝ  KROJ 

4. B. 1. Košile - z bílého plátna, kolem krku a na hrudi červená stužka, váže se dvěma šňůrkami na mašličky, prozatím se nosí volně přes třaslavice.

4. B. 2. Třaslavice - z bílého plátna, na konci nohavic jsou třásně, délka se upravuje záložkou ve spodní části nohavic.

ÚDRŽBA:

Praní ano:
košile, třaslavice, zástěra
Škrobení – bramborový škrob: košile, třaslavice, zástěra
Žehlení ano: košile, třaslavice - rozčesat  třásně u nohavic, zástěra